USG ortopedyczne Łódź

USG ortopedyczne - co to?

USG czyli badanie ultrasonograficzne to jedno z obrazowych badań diagnostycznych wykorzystywanych w gabinetach ortopedycznych. W dużym skrócie urządzenie do USG składa się z sony w skład, której wchodzi emiter i odbiornik oraz z komputera. Emiter odpowiedzialny jest za wysyłanie fal ultradźwiękowych, które z różną częstotliwością odbijają się od struktur naszego ciała i wracają do odbiornika. Następnie sygnał z głowicy trafia do aparatu USG w którym to co odebrał odbiornik zostaje przekształcone w obraz wyświetlany na monitorze. 

Precyzja badania USG

Badanie USG jest bardzo dokładne bowiem możliwe jest wykrycie zmian wielkości od 0,1mm. USG ortopedyczne może wykonać radiolog oraz ortopeda. Z perspektywy pacjenta najlepiej jeżeli badanie USG wykonuje ortopeda, bowiem od razu możemy skonsultować z nim wyniki badań a specjalista na podstawie badania może włączyć odpowiednie leczenie.

USG w ortopedii

Ortopedzi bardzo często wykonują USG ponieważ na podstawie badania są w stanie potwierdzić swoja diagnozę oraz dobrać najlepszą metodę leczenia. Na jakie badanie USG możemy liczyć w gabinecie ortopedycznym?

  • USG stawu kolanowego / USG kolana
  • USG stawu łokciowego / USG łokcia
  • USG stawu biodrowego / USG biodra
  • USG nadgarstka
  • USG ścięgna Achillesa
  • USG stawu barkowego / USG barku
  • USG stawu skokowego
  • USG stawów skroniowo żuchwowych

Jak przebiega badanie USG?

Badanie USG wykonywane jest w różnych pozycjach w zależności od badanego obszaru. Pacjent więc może zostać poproszony aby stał usiadł lub położył się na leżance. Następnie ortopeda nanosi na głowicę oraz miejsce badane specjalny żel, dzięki któremu obraz wyświetlany na monitorze jest przejrzysty i wyraźny. Podczas badania lekarz będzie poruszał sondą po ciele pacjenta tak aby zebrać jak najwięcej informacji na temat bolącego miejsca. Bardzo często specjaliści dla porównania wykonują USG tej samej struktury ale na drugiej kończynie. Pozwala to pacjentowi łatwiej zrozumieć jego dysfunkcję. 

Jak przygotować się do badania USG?

W celu wykonania badania USG pacjent nie musi się szczególnie przygotowywać. Pacjent powinien jednak pamiętać aby obszar badany był czysty oraz pozbawiony kremów, balsamów, makijażu czy innych substancji chemicznych.

Ile kosztuje badanie USG w ortopedy?

Ceny USG prywatnie są różne, z reguły uwarunkowane są obszarem badanym. W przychodniach ortopedycznych koszt USG to zazwyczaj 100-250 zł. Do tego zazwyczaj należy doliczyć koszt konsultacji ortopedycznej.

Czy na badanie USG potrzebne jest skierowanie?

Wszystko zależy od tego czy chcemy wykonać USG prywatnie czy na NFZ. Aby wykonać USG w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia niezbędne jest skierowanie. W przypadku gdy pacjent decyduje się na leczenie prywatne takiego skierowania nie musi posiadać, a więc można wykonać je „od ręki”. 

Wskazania do wykonywania USG ortopedycznego

USG ortopedyczne wykonywane w naszej poradni w Łodzi pozwala na ocenę stanu mięśni, ścięgien, więzadeł, a także struktur tworzących stawy. Z tego powodu jest ono zlecane w celu diagnostyki rozmaitych schorzeń. Ultrasonografia przeprowadzana przez ortopedę może na przykład pomóc w diagnozie zespołu cieśni nadgarstka, złamań, zwichnięć, skręceń czy chorób zwyrodnieniowych, ale doskonale sprawdza się również przy ocenie efektów rehabilitacji po zakończeniu leczenia.

Zalety USG ortopedycznego w naszej poradni

Przeprowadzenie USG ortopedycznego może okazać się nieocenioną pomocą diagnostyczną choćby w obrębie kolan, nadgarstków, barków, kostek, ale nie tylko. Z uwagi na jego dokładność, szybkość wykonywania, brak konieczności specjalnych przygotowań ze strony Pacjenta, a także natychmiastowe wyniki znakomicie sprawdza się ono w przypadku bardzo wielu dolegliwości. Zachęcamy do umówienia się na USG ortopedyczne w poradni w Łodzi!

Może Cię zainteresować: Fizjoterapeuta dziecięcy i sportowy