TERAPIA BLIZN ŁÓDŹ

Czym jest blizna?

Blizna to ślad, który powstaje na skutek przerwania ciągłości skóry. Proces gojenia się rany jest niezwykle złożony i długotrwały. W prawidłowym procesie gojenia tkanek nie pozostaje po nim ślad. Czasem zdarza się sytuacja, w której powstają blizny patologiczne – widoczne na skórze zgrubienia o obniżonej elastyczności, które mogą powodować ból i dyskomfort. Na powstanie blizn patologicznych wpływa duża ilość czynników m.in.: wielkość zranienia, odpowiednie zabezpieczenie przed rozejściem się tkanki czy typ urazu.

Rodzaje blizn

Rodzaje blizn możemy podzielić ze względu na:

  1. Czas powstawania
     blizny niedojrzałe – czerwone, wypukłe widoczne „gołym okiem”, powodujące dyskomfort
     blizny dojrzałe – zdecydowanie jaśniejsze, często w kolorze skóry, mniej widoczne
  2. Wygląd
    – bliznowce, keloidy – struktura bliznowca jest zwarta, mało elastyczna, często widoczna nie tylko w obrębie zranienia, może powodować zrost sąsiadujących tkanek.
    – blizny zanikowe – powstają nie na skutek mechanicznego przerwania ciągłości skóry, a w konsekwencji rozpadu włókien kolagenowych (np. rozstępy)
    – blizny przerostowe – powstają na skutek patologicznego gojenia się rany. Są widoczne, o obniżonej elastyczności.
  3. Pochodzenie
    – Pourazowe – uszkodzenie skóry czynnikami mechanicznymi
    – Po operacji – w wyniku różnego rodzajów zabiegów operacyjnych
    – Po oparzeniu – o wydłużonym czasie gojenia, bolesne

Leczenie ran i blizn

Leczenie ran opiera się o zapewnienie odpowiedniego mikro środowiska, w którym proces gojenia się rany będzie przebiegał w prawidłowy sposób. Odpowiednia profilaktyka znacząco obniża ryzyko powstania widocznej, uciążliwej blizny. Jak zminimalizować szanse na powstanie blizny? O to kilka najważniejszych rzeczy, które nam w tym pomogą.

– dokładne oczyszczenie rany oraz jej zdezynfekowanie
– odpowiedni zabezpieczenie uszkodzonej tkanki (plaster, w przypadku większej rany, opatrunek)
– regularna wymiana opatrunków
– regularna dezynfekcja i oczyszczanie rany

Lepiej zapobiegać niż leczyć, jednak czasami pomimo naszych wszelkich starań dochodzi do wytworzenia blizny. Proces leczenia blizn jest trudniejszy niż ich zapobieganie. Okazać się może, że niezbędna będzie konsultacja fizjoterapeutyczna. Na wizycie fizjoterapeuta dokładnie zbada bliznę i przedstawi plan leczenia. Terapia blizn opiera się głownie na pracy manualnej.

Objawy powikłań powstawania blizny

Procesu gojenia rany nie można bagatelizować, powinien on być pod stała obserwacją. Z drugiej strony nie powinniśmy panikować, uczucie swędzenia, lekkie zaczerwienienie czy umiarkowane dolegliwości bólowe są zupełnie normalne. Przykuć naszą uwagę powinny m.in.:
– mocny, tępy, pieczący ból w miejscu zranienia i jego okolicach
– uczucie rozgrzania miejsca zranionego
– wysięki np. ropne
– długotrwałe sączenie się z rany krwi i innych płynów
– silne zaczerwienienie – może otaczać miejsce zranienia

Symptomy te powinny być dla nas jednoznacznym sygnałem do konsultacji z lekarzem.

Terapia blizny - na czym polega?

W doborze właściwej metodzie leczenia niezbędna jest etiologia blizny. Pacjent nie powinien być zdziwiony, jeżeli na wizycie fizjoterapeuta będzie pytał kiedy i w jaki sposób doszło do powstania rany. Może również pytać jak długo trwał proces gojenia. Na wszystkie takie i podobne pytania powinniśmy odpowiedzieć jak najbardziej szczegółowo gdyż zwiększa to szanse na skuteczność terapii. Głównym elementem leczenia jest mobilizacja blizny – terapia manualna. Wykorzystanie technik terapii manualnej powoduje lepsze ukrwienie tkanek, zwiększa elastyczność blizny i jej ruchomość, poprawia koloryt skóry co zmniejsza jej widoczność i zmniejsza ryzyko ponownego rozejścia się tkanki. Wykorzystanie technik manualnych jest kluczowe. Fizjoterapeuta może jednak wspomagać się zabiegami nieinwazyjnymi np. laseroterapia, pinoterapia oraz inwazyjnymi np. igłoterapia.

Czy rehabilitacja blizn boli?

I tak i nie. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, wszystko zależy od stopnia zbliznowacenia tkanki, wieku samej blizny czy technik wykorzystywanych w procesie leczenia. Mobilizacja sama w sobie nie jest bolesna, może jednak powodować uczucie dyskomfortu. Pacjent może odczuwać uczucie ucisku, czy też rozciągania. Ważne jest to aby w trakcie trwania leczenia informować na bieżąco specjalistę o dolegliwościach bólowych w trakcie jak i po odbytej wizycie fizjoterapeutycznej. 

Jak długo trwa terapia blizn?

W przypadku leczenia blizn, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nie jest to proces, który wymaga 2-3 wizyt. Gojenie blizny to proces długotrwały i jest zależny od wielkości i grubości samej blizny. Blizny niewielkie, umiejscowione w dobrze ukrwionej części skóry będą potrzebowały mniej czasu niż blizny rozległe, znajdujące się w miejscu, w którym skóra jest wyraźnie grubsza. Dla przykładu blizna po cesarskim cięciu będzie potrzebowała miedzy 3 a 6 miesięcy terapii. Estetyczny wygląd blizny uzyskamy systematycznymi wizytami w gabinecie fizjoterapeutycznym.

Kiedy należy rozpocząć leczenie blizny?

Z założenia im szybciej tym lepiej. Pierwsza wizyta z fizjoterapeutą powinna odbyć się na kilka dni po pełnym zagojeniu się rany. Wizyta ta pozwoli ocenić specjaliście jak przebiegł proces gojenia oraz zaplanować plan leczenia. 

Czy masowanie blizn pomaga?

Tak, masaż blizn pomaga, jest to jeden z elementów terapii manualnej. Tak, blizny możemy masować samemu. Jednak nie powinniśmy tego robić bez wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą. Specjalista uzna czy jest to wskazane oraz rozpisze nam wskazówki w jaki sposób i z jaką częstotliwością powinniśmy masować bliznę.