You are currently viewing Rehabilitacja lecznicza w warunkach ambulatoryjnych – czym jest ?

Rehabilitacja lecznicza w warunkach ambulatoryjnych – czym jest ?

Oceń post post

Rehabilitacja ambulatoryjna jest to zakres różnego rodzaju świadczeń fizjoterapeutycznych, które wykonywane są zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) oraz prywatnie. Świadczenia te przeprowadzane są w systemie pozaszpitalnym m.in.: w przychodni, w prywatnych gabinetach fizjoterapeutycznych, w domu pacjenta (wizyty domowe). Do usług fizjoterapii ambulatoryjnej zaliczyć możemy również konsultacje z lekarzem rehabilitacji.

Czym się różni rehabilitacja stacjonarna od ambulatoryjnej?

Skorzystać z fizjoterapeutycznych świadczeń zdrowotnych można na dwa sposoby. Sposób pierwszy, łatwiej dostępny, to zabiegi prywatne. Fizjoterapia prywatna cechuje się znacznie szybszymi terminami. Korzystając z popularnych portali do e-rejestracji, czyli rejestracji przez Internet, jesteśmy w stanie praktycznie zawsze i w każdym większym mieście znaleźć fizjoterapeutę z wolnymi terminami na ten sam dzień, w którym szukamy. Umawiając wizytę prywatną mamy również pewność, że fizjoterapeuta podczas naszej wizyty skupi swoją uwagę w 100% na nas, dzięki czemu nasza terapia będzie spersonalizowana i skuteczna.

Z drugiej strony prywatna fizjoterapia często wiąże się z dużym wydatkiem. Jeżeli nasz domowy budżet nie pozwala na leczenie prywatne, lub nasze schorzenie nie wymaga leczenia na cito, możemy skorzystać z gwarantowanych świadczeń zdrowotnych realizowanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Warunkiem skorzystania z fizjoterapii na NFZ jest posiadanie ważnego skierowania na zabiegi rehabilitacyjne. Skierowanie musi być wystawione przez lekarza, najlepiej specjalistę, chociaż nawet lekarz pierwszego kontaktu może wystawić nam odpowiednie skierowanie. Poprawnie wystawione skierowanie powinno zawierać:

  • Imię i nazwisko pacjenta
  • Numer PESEL pacjenta
  • Miejsce zamieszkania pacjenta
  • Kod jednostki chorobowej oraz jej krótki opis
  • Zalecone zabiegi fizjoterapeutyczne wraz z ich umiejscowieniem w ciele pacjenta

Fizjoterapia ambulatoryjna – na czym polega?

Zarówno pacjenci prywatni jak i ci korzystający z Narodowego Funduszu Zdrowia mogą liczyć na:

  • Masaż leczniczy – limfatyczny, segmentarny, terapeutyczny  oraz inne
  • Kinezyterapia –  Ćwiczenia bierne, czynno-bierne, izometryczne, wspomagane i inne indywidualne ćwiczenia prowadzone przez fizjoterapeutę
  • Fizykoterapia – elektroterapia, światłolecznictwo, leczenie ciepłem, pole magnetyczne, krioterapia, hydroterapia, ultradźwięki.
  • Rehabilitacja domowa – w domu pacjenta

Pacjenci decydujący się na skorzystanie z usług fizjoterapeutycznych prywatnie mają więcej możliwych do przeprowadzenia świadczeń zdrowotnych niż pacjenci na NFZ.

Dodaj komentarz