Masaż leczniczy – co to?
Masaż leczniczy to jedna z technik jakimi posługuje się fizjoterapeuta w leczeniu pacjentów. Rodzajów masażu leczniczego jest bardzo dużo, głownie opierają się na głaskaniu, ugniataniu, rolowaniu, naciskaniu. Do najważniejszych rodzajów masażu możemy zaliczyć m.in.:
- Masaż limfatyczny
- Masaż tkanek głębokich
- Masaż powięziowy
- Masaż segmentalny
- Masaż punktów spustowych
Masaż leczniczy to naturalne oddziaływanie na tkanki ciała pacjenta. Wykorzystuje się do tego odpowiednio dobrane chwyty i techniki w odpowiedniej kolejności co skutkuje zmniejszeniem napięcia w obrębie skóry, powięzi i mięśni.
Masaż leczniczy – dla kogo?
Najczęściej masaż leczniczy wykonuje się u pacjentów, którzy odczuwają ból oraz dyskomfort w obrębie kręgosłupa. Pamiętać trzeba, że to nie jest jedyna część ciała człowieka gdzie wykorzystuje się ten rodzaj terapii. Pacjenci odczuwający ból rąk, nóg, głowy lub barków również mogą mieć przeprowadzony masaż leczniczy. Masaż limfatyczny bardzo często polecany jest w przypadku osób o niskiej aktywności fizycznej (np. praca w trybie siedzącym). Masaż ten zwiększa cyrkulacje limfy w naczyniach co zmniejsza ryzyko wystąpienia obrzęku – uczucia ciężkich i obolałych nóg. Masaż leczniczy wykorzystuje się w terapii pacjentów cierpiących na bóle reumatyczne a nawet osobą po udar arze mózgu.
Przeciwwskazania do masażu leczniczego
Jak każda procedura medyczna masaż leczniczy posiada pewne przeciwwskazania co do jego stosowania, są to m.in.:
- Otwarte lub nie wygojone rany w miejscu masażu
- Choroba nowotworowa
- Aktualna menstruacja
- Żylaki
- Wady mięśnia sercowego
- Ostre stany zapalne
- Wysoka gorączka
- Choroby krwi
Jak przygotować się do masażu leczniczego?
Najważniejszym etapem przygotowania się do masażu jest odpowiednie przygotowanie skóry w miejscu w którym będzie odbywała się terapia. Skóra powinna być dokładnie umyta, pozbawiona substancji chemicznych tj.: balsamów, kremów, makijażu. Dobrze byłoby również nie spożywać obfitych i ciężkich posiłków na dwie godziny przed masażem. To co możemy zrobić w gabinecie to przede wszystkim dokładne odpowiadanie na wszystkie pytania zadane przez specjalistę. W trakcie trwania masażu leczniczego powinniśmy na bieżąco informować o odczuciach jakie doświadczamy. Jeżeli odczuwamy silny ból powinniśmy natychmiast poinformować o tym fizjoterapeutę. Z drugiej strony warto pamiętać, że masaż leczniczy to nie masaż relaksacyjny, a wiec uczucie dyskomfortu to zupełnie normalna rzecz.