You are currently viewing Kwas Hialuronowy na stawy

Kwas Hialuronowy na stawy

4.8/5 - (13 votes)

Kwas hialuronowy – co to jest? Jak działa?

Kwas hialuronowy (HA) to organiczny związek chemiczny występujący naturalnie w ciele człowieka.  Jest to polisacharyd z grupy glikozoaminoglikanów o wysokiej masie cząsteczkowej. Z racji tego że jest naturalnym polimerem jego masa cząsteczkowa różni się. Z reguły wynosi ona od 10^2 do 10^4 kDa.  Jest substancją higroskopijną, czyli posiada zdolność do wiązania wody. W ciele człowieka pełni szereg istotnych funkcji.  Obecny jest jako składnik skóry a dokładniej jest elementem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. To właśnie dzięki niemu skóra w naszym ciele jest sprężysta. Wraz z wiekiem w naszym ciele stężenie kwasu hialuronowego maleje i często obserwujemy jego niedobór. Objawia się to widocznymi zmarszczkami oraz wiotczeniem skóry. HA z punktu widzenia ortopedycznego jest bardzo ważny, jest to bowiem główny składnik  mazi stawowej  / płynu stawowego np. stawu kolanowego. Głównymi funkcjami kwasu hialuronowego w stawie to zapewnienie prawidłowej lepkości mazi a co za tym idzie odpowiednie smarowanie powierzchni stawowych. Pełni wiec on funkcje swoistego buforu, który chroni komórki kostne przez zgniataniem. Ponad to bierze udział w rozprowadzaniu substancji odżywczych w obrębie stawu a więc przyczynia się do prawidłowego odżywiania chrząstek stawowych.  Metod pozyskiwania kwasu hialuronowego jest kilka. Do najpopularniejszej techniki produkcji kwasu hialuronowego wykorzystuje się specjalny gatunek bakterii, który wytwarza go w procesie biofermentacji. Na rynku kwas hialuronowy występuje w przeróżnej postaci, bardzo często reklamowany jest jako suplement diety.  Kwas hialuronowy w tabletkach w przypadku dolegliwości  natury ortopedycznej (np. uraz stawu kolanowego) jest zupełnie bezskuteczny. W ortopedii stosowany jest jako lek dostawowy . Podaje się go w formie iniekcji .

Kwas hialuronowy – dla kogo?

Decyzje na temat podania kwasu hialuronowego pacjentowi zawsze podejmuje lekarz specjalista. W ortopedii najczęściej wykorzystuje się zastrzyk z kwasu hialuronowego. HA podawany jest m.in. w przypadku:
– Urazu
– Po operacjach
– W chorobie zwyrodnieniowej stawów
– W celu zmniejszenia bólu w trakcie oczekiwania na zabieg operacyjny
– W osteoartozie
– W przypadku charakterystycznego „strzelania” w stawach
– W uszkodzeniu chrząstki stawowej

Bardzo często iniekcja kwasem hialuronowym stosowana jest aby opóźnić terminem przeprowadzania endoplastyki stawu.

Czy stosowanie Kwasu Hialuronowego jest bezpieczne?

Zastrzyk z kwasu hialuronowego powinien być podawany zawsze przez wykwalifikowany personel medyczny tylko w przypadku kiedy lekarz uzna to za stosowne. Szereg badań naukowych wskazuje, że kwas hialuronowy jest nie tylko bezpieczny ale również skuteczny.  Iniekcje HA jak każda procedura medyczna posiada przeciwwskazania:

– zapalenie skóry
– uszkodzenia skóry w miejscu podania
– przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
– nadwrażliwość/ uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu

Kwas hialuronowy jak często stosować?

Kwas hialuronowy podaje się dostawowo za pomocą specjalnie przygotowanej igły.  Staw kolanowy oraz staw łokciowy to główne miejsca, w których wykorzystuje się HA. Rzadziej można stosować w przypadku problemów ze stawem skokowym.  W zależności od schorzenia oraz jego zaawansowania podaje się różne dawki preparatu. W przypadku, kiedy schodzenie jest we wczesnym etapie rozwoju często wystarczą 1-2 iniekcje. Zazwyczaj jednak prawidłowa terapia składa się z 5 iniekcji, które podawane są w odstępie 1-2 tygodni.  Bardzo często ortopedzi zalecają po odbytej kuracji tak zwany „zastrzyk przypominający” w okresie kilku miesięcy od przyjęcia ostatniej dawki preparatu.

Ile kosztuje kwas hialuronowy?

Ceny kwasu hialuronowego na stawy zaczynają się od 200 zł za ampułkę. Preparaty zawierające kwas hialuronowy w swoim składzie posiadają różne stężenia kwasu HA, najczęściej spotykane to 2,2% oraz 2,5%. Ceny preparatów o większym stężeniu są z reguły droższe od ich mniej stężonych odpowiedników.  Warto wspomnieć o tym, że często najkorzystniej finansowo wychodzi zakup preparatu w przychodni a nie w aptece, która dodatkowo narzuca marże na produkt.

Postępowanie po zabiegu

Po każdym zabiegu należy bacznie obserwować miejsce leczone. Przez pierwsze kilka dni po wykonanej iniekcji staw może być obolały – to zupełnie normalne. Może pojawić się również zaczerwienienie w okolicy miejsca wkłucia igły. Jeżeli zaobserwujemy silne zaczerwienienie i/lub sączenie się z miejsca iniekcji powinniśmy udać się do lekarza w celu sprawdzenia czy nie doszło do zakażenia i wystąpienia stanu zapalnego. Przez okres 1-2 tygodni powinniśmy również unikać sauny oraz solarium (opalania).

Dodaj komentarz