Bardzo często termin fizjoterapia oraz rehabilitacja uznaje się za synonimy i stosuje się je zamiennie. Czy tak jest poprawnie? Aby odpowiedzieć na to pytanie powinniśmy odpowiedzieć sobie na inne – czym jest fizjoterapia, a czym jest rehabilitacja?
Rehabilitacja jak mówi Słownik Języka Polskiego to przystosowanie do normalnego życia w społeczeństwie osób, które utraciły sprawność fizyczną lub psychiczną bądź mają wady wrodzone. Natomiast fizjoterapia to leczenie polegające na stymulowaniu organizmu bodźcami fizycznymi, zarówno naturalnymi, np. gimnastyką leczniczą, kąpielami leczniczymi, jak i sztucznie wytworzonymi, np. światłem lasera.
Jak widać już na podstawie samej definicji słownikowej możemy wyznaczyć kilka różnić. Rehabilitacja to szeroka dziedzina leczenia. Fizjoterapia to jeden z elementów wchodzących w skład szeroko rozumianej rehabilitacji.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta to wykwalifikowana w tym kierunku osoba posiadająca medyczne wykształcenie. Do głównych zadań fizjoterapeuty możemy zaliczyć:
- Przywrócenie sprawności ruchowej po urazie
- Zmniejszenie bólu i dyskomfortu
- Przygotowanie do operacji
- Przywrócenie sprawności fizycznej po operacji
- Zmniejszenie stanów zapalnych
W swoim zawodzie fizjoterapeuta ma możliwość użycia przeróżnych technik zarówno tych nieinwazyjnych m.in.:
- Terapia manualna
- Pinoterapia
- Masaże lecznicze
- Różnego rodzaju ćwiczenia
- Fizykoterapie (laser, pole magnetyczne, ciepłolecznictwo, krioterapia),
a także inwazyjne – igłoterapia.
Rehabilitant a fizjoterapeuta
No dobrze, załóżmy hipotetyczny scenariusz. Podczas powrotu z pracy pewna osoba nie zauważyła czerwonego światła i wjechała na skrzyżowanie. Pech chciał, że akurat w tym czasie przejeżdżaliśmy przez skrzyżowanie na zielonym świetle. Doszło do kolizji w wyniku której doznaliśmy urazu ręki. Przyjechała karetka i zawiozła nas do szpitala. W szpitalu zrobili zdjęcie RTG, a ortopeda na podstawie zdjęcia rentgenowskiego postawił diagnozę – złamana kość promieniowa. Personel medyczny założył nam gips, a po 3 tygodniach został zdjęty. Teraz rodzi się pytanie – co dalej?
Udać się do rehabilitanta, czy fizjoterapeuty?
Okazuje się, że wszystko zależy od tego jak czujemy się po wypadku samochodowym. Fizjoterapeuta to osoba, której zadaniem jest przywrócenie naszego stanu fizycznego do stanu sprzed złamania. Stosując odpowiednie techniki takie jak terapia manualna, masaż leczniczy, różnego rodzaju ćwiczenia, czy wykorzystując elementy fizykoterapii poprawi kondycje naszego ciała. Rehabilitacja natomiast oprócz wykorzystania tego samego zestawu technik włączy również elementy leczenia związanego z naszą psychiką. Wiele osób poszkodowanych w wyniku wypadku samochodowego ma później trudności aby wrócić za przysłowiowe „kółko”. W takiej sytuacji często osoby decydują się na pomoc psychologa i/lub psychoterapeuty. Tym właśnie różni się rehabilitacja od fizjoterapii. Fizjoterapia to element rehabilitacji czyli pełnego powrotu do zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego.
Wiedząc już czym jest fizjoterapia i rehabilitacja rodzi się nowe pytanie. W trakcie wizyty u ortopedy, lekarz wystawia nam skierowanie. Wystawia nam „skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne”. Wtedy nasuwa się pytanie, czy to znaczy, że powinniśmy iść nie tylko do fizjoterapeuty ale również do psychologa? Odpowiedź brzmi – nie, ale też nie zawsze. Na skierowaniu lekarz dokładnie rozpisuje nam zabiegi jakie fizjoterapeuta powinien wykorzystać w leczeniu. Najczęściej są to ćwiczenia, terapia manualna oraz elementy fizykoterapii np. laser czy elektrolecznictwo. Na pewno gdy lekarz prowadzący, w tym przypadku ortopeda, uzna, że powinniśmy skorzystać z pomocy psychologa/psychoterapeuty poinformuje nas o tym i wypisze dokładne zalecenia.
Niewątpliwie połączenie rehabilitacji i fizjoterapii niesie za sobą wysoką skuteczność leczenia. Najlepszym przykładem będą sportowcy, u których bardzo często po doznaniu kontuzji samo leczenie fizyczne nie przynosi sukcesów sportowych w przyszłości. W tym przypadku odpowiednio dobrana rehabilitacja to nie tylko przywrócenie ciała do stanu sprzed kontuzji, ale również psychiczne przygotowanie sportowca do powrotu.