You are currently viewing Rehabilitacja kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – to warto wiedzieć

Rehabilitacja kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – to warto wiedzieć

Oceń post post

W obecnych czasach tak zwanego szybkiego życia nasz układ mięśniowo szkieletowy narażony jest na występowanie wielu schorzeń. Ból kręgosłupa dotyka wielu ludzi, bardzo często pacjenci zgłaszają dyskomfort w odcinku lędźwiowym. Jak temu zaradzić? Jaka fizjoterapia na kręgosłup? Co zrobić jeżeli odczuwamy ból w odcinku lędźwiowym? Na te i inne pytania odpowiemy sobie w tym artykule.

Jak jest zbudowany kręgosłup?

Kręgosłup to element układu szkieletowego, który składa się z kręgów. Po między kręgami znajdują się krążki międzykręgowe (potocznie nazywane dyskiem międzykręgowym). Krążki te pełnią funkcje amortyzującą, chronią nasze kręgi przed urazami mechanicznymi oraz umożliwiają prawidłowy ruch kręgosłupa.  Kręgi w swojej strukturze posiadają otwór kręgowy, w którym to biegnie rdzeń kręgowy – część ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Kręgosłup człowieka składa się z kilku odcinków:

  • Odcinek szyjny (7 kręgów)
  • Odcinek piersiowy (12 kręgów)
  • Odcinek lędźwiowy (5 kręgów)
  • Odcinek krzyżowy (5 kręgów zrośniętych – tworzą kość krzyżową)
  • Odcinek guziczny (4-5 kręgów zrośniętych – tworząc kość guziczną)

Przyczyny bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Przede wszystkim nigdy nie powinniśmy diagnozować bólu kręgosłupa na własną rękę. Kiedy odczuwamy ból lub ogólne uczucie dyskomfortu, w którymkolwiek z odcinków kręgosłupa powinniśmy udać się do lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty, który zbada nas, oceni stan i zaleci lub wykona fizjoterapie.  Przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa jest mnóstwo. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć:

  • Uraz
  • Dyskopatia
  • Hiperlordoza lędzwiowa
  • Zespół przeciążeniowy
  • Dysfunkcje neurologiczne
  • Dysfunkcje mięśniowe
  • Choroby genetyczne
  • Nowotwory
  • Stany zapalne
  • Infekcje

To tylko kilka możliwych schorzeń kręgosłupa, dlatego tak ważne jest aby udać się do specjalisty możliwie jak najszybciej od wystąpienia dolegliwości bólowych.

Fizjoterapia na kręgosłup

Technik wykorzystywanych w przypadku rehabilitacji kręgosłupa jest bardzo dużo. Kluczowe w aspekcie leczenia pacjentów skarżących się na bóle pleców jest dobór odpowiedniej techniki. Specjalista dobierać będzie metodę leczenia na podstawie naszych dolegliwości, wyników naszych badań oraz przeprowadzonego wywiadu. Wywiad w procesie leczenia jest szalenie istotny. Podczas wywiadu powinniśmy odpowiadać na pytania zadane przez fizjoterapeutę możliwie najdokładniej jak to jest możliwe. Odpowiednio przeprowadzony wywiad pozwoli na zwiększenie skuteczności terapii.  W przypadku pacjentów cierpiących na ból kręgosłupa spowodowany nieprawidłową pracą mięśni, specjaliści bardzo chętnie wykorzystują techniki terapii manualnej oraz masaże lecznicze.

Masaże lecznicze polegają na używaniu odpowiednich chwytów i ucisków, które powodują rozluźnienie mięśni i zmniejszenie dolegliwości bólowych. W tej grupie pacjentów częstą metodą leczenia jest igłoterapia, która polega na precyzyjnym wbijaniu specjalnych igieł w określone miejsca znajdujące się w mięśniach i ścięgnach. Pacjenci z wadami postawy mogą liczyć na pomoc z zakresu ćwiczeń rehabilitacyjnych. Stosując odpowiednie ćwiczenia wzmacniające m.in.: ćwiczenia na piłce, ćwiczenia na drabince rehabilitacyjnej. Ćwiczenia siłowe pod okiem fizjoterapeuty pozwalają na zwiększenie siły mięśniowej i poprawę postawy ciała.  Fizjoterapeuci w rehabilitacji kręgosłupa mogą wspomagać się rożnymi metodami fizykoterapii. Specjaliści chętnie sięgają po elektrostymulacje, którą wykorzystują w sytuacjach leczenia przewlekłych bóli kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Profilaktyka kręgosłupa – jak dbać o kręgosłup?

Kręgosłup to jeden z najważniejszych  elementów układu mięśniowo-szkieletowego. Umożliwia nam prawidłowe chodzenie, siadanie, wstawanie z łóżka czy przenoszenie zakupów. Wykorzystujemy go praktycznie w każdej codziennej czynności, podczas pracy, odpoczynku w domu, siedzenia przy komputerze itp. Jak każda rzecz, z której się korzysta, również nasz kręgosłup z wiekiem ulega procesowi starzenia i zużycia, dlatego tak ważne jest aby odpowiednio o niego zadbać przed wystąpieniem pierwszych schorzeń. Zadbać o niego możemy w różny sposób, najłatwiejszym sposobem jest prawidłowe wykonywanie czynności takich jak siadanie, schylanie się czy podnoszenie ciężkich przedmiotów. Warto również wdrożyć różnego rodzaju ćwiczenia. Mogą one być wykonywane zarówno na siłowni jak i w domu przy użyciu sprzętu fitness lub przy wykorzystaniu własnej masy ciała. Przed przystąpieniem do takich ćwiczeń powinniśmy udać się do fizjoterapeuty, który pokaże i wytłumaczy jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia oraz rozpisze nam zalecenia aby zmaksymalizować skuteczność profilaktyki.

Dodaj komentarz