Ortopeda to lekarz, który zajmuje się zagadnieniami związanymi z układem ruchu człowieka. Zadaniem ortopedy jest postawienie odpowiedniej diagnozy, która to umożliwi włączenie najlepszego możliwego leczenia. Zakres działania ortopedy jest szeroki. Do jego najważniejszych elementów możemy zaliczyć leczenie układu kostnego oraz mięśniowego. Na pomoc w dolegliwościach bólowych możemy jednak liczyć również w przypadku dysfunkcji powięzi czy ścięgien. Ortopedia wbrew powszechnym stereotypom nie skupia swojej uwagi jedynie na urazach (m.in.: złamania kości, skręcenia stawów), tak zwana ortopedia urazowa to jedynie wierzchołek góry lodowej tej dziedziny. Do ortopedy możemy zgłosić się z problemami postawy ciała oraz chorobami genetycznymi układu ruchu. Obecnie specjaliści z zakresu ortopedii co raz większy nacisk stawiają na profilaktykę, uczą nas jak funkcjonować ze swoim ciałem aby w przyszłości zmniejszyć ryzyko występowania chorób układu ruchu.
Lekarz ortopeda – jakie choroby diagnozuje ortopeda?
Organizm człowieka jest prawdopodobnie najbardziej złożonym organizmem znanym współczesnej nauce. W naszym ciele znajdują się miliony komórek, tworzących wysoce wyspecjalizowane struktury, tkanki, układy. Komórki te tworzą również jeden z najbardziej złożonych układów w naszym ciele – układ ruchu, to też ilość możliwych chorób tego układu jest bardzo duża, trudno byłoby wymienić je wszystkie. Do najczęstszych chorób układu ruchu możemy zaliczyć:
• Złamania kości
• Skręcenia kostki
• Zerwane wiązadła
• Dyskopatie
• Przepukliny kręgosłupa
• Wady postawy
• Choroby genetyczne
W przypadku dysfunkcji układu ruchu najważniejsze jest aby nie leczyć się samemu. Nieumiejętnie dobrane leczenie może tylko pogorszyć aktualny stan. Zawsze w przypadku dolegliwości bólowych zalecamy odbycie konsultacji z lekarzem ortopedą.
Jakie badania przeprowadza ortopeda?
Wizyta u lekarza ortopedy wiąże się z szeregiem badań. Każde badania diagnostyczne poprzedzone są kluczowym etapem wizyty – wywiadem. Wywiad dla ortopedy jest bardzo ważny, na podstawie wywiadu specjalista jest w stanie zaplanować jakie badania należy wykonać i wstępnie zaplanować plan leczenia. Niezależnie z jakim problemem przychodzisz do ortopedy otrzymasz szereg ogólnych pytań m.in. pytania o choroby przewlekłe, przyjmowane leki czy też tryb pracy (siedzący, stojący). Pytania szczegółowe mogą się różnić w zależności od twojej choroby. Mogą się pojawić pytania odnośnie przebytych urazów, dolegliwościach bólowych oraz wcześniejszym leczeniu. Fundamentem poprawnej diagnozy są badania z zakresu metod manualnych (mobilność mięśni, zakres ruchu w stawie, palpacyjne badania w kierunku obrzęków itp.). W niektórych przypadkach, gdy wszystkie badania manualne są ujemne, a pacjent dalej skarży się na dyskomfort, lekarz może zalecić wykonanie badań obrazowych np.: USG, RTG, rezonans magnetyczny czy badanie z wykorzystaniem tomografii komputerowej. W szczególnych przypadkach lekarz ortopeda może zalecić badania inwazyjne m.in.: artroskopie.
Kiedy umówić się do ortopedy?
Najczęstszym powodem do umówienia się do ortopedy jest przebyty uraz. Z reguły są to skręcenia stawu skokowego i kolanowego oraz złamania kości. Wizyta u ortopedy powinna być odbyta również gdy cierpisz na przewlekłe bóle stawów czy mięśni. Widoczny obrzęk w okolicy stawów powinien być dla nas sygnałem do tego aby w jak najszybszym terminie pojawić się u lekarza ortopedy. U dzieci, rodzice powinni zadbać o wizytę nie tylko gdy zauważą problem u swojej pociechy, ale konsultacje z lekarzem ortopedą powinny odbywać się regularnie w celu weryfikacji czy młody organizm rozwija się prawidłowo.
Ile kosztuje wizyta u ortopedy?
Wizyta u lekarza ortopedy w skład, której wchodzi: konsultacja ortopedyczna, badania manualne, iniekcje, punkcje, odczyt badania obrazowego czy też wystawienie recepty wynosi 219 zł. Cena wizyty nie obejmuje kosztów związanych z ewentualnym zakupem leku do iniekcji.